Szukaj  
Apparatus
Czwartek.26.11.2020
Sklep Apparatus.com.pl
Kriochirurgia
CRYO-S (AK-1) »
Aparat kriochirurgiczny Cryo-S
Aparat kriochirurgiczny Cryo S (AK-1) Plik PDF  Drukuj

Aparat Cryo S (AK-1) jest przeznaczony do miejscowego, szybkiego i skutecznego zamrażania tkanki za pomocą wymiennych krioaplikatorów (sond) kontaktowych lub natryskowych. W końcówce krioaplikatora kontaktowego następuje rozprężenie podtlenku azotu (N2O) z natychmiastowym obniżeniem temperatury do -89°C (184K). Krioaplikator natryskowy (Pat. nr P 324380) dzięki możliwości płynnej regulacji mocy chłodniczej pozwala na zamrażanie zmian od bardzo małych (kilka mm obj.) do bardzo dużych (kilkadziesiąt cm obj.) poprzez bezpośredni natrysk ciekłego podtlenku azotu na zmianę.
W wersji dla chirurgów aparat ma wbudowany ssak pneumatyczny i po podłączeniu ligatora służy do leczenia żylaków odbytu metodą Barrona.
Tym samym aparatem wykonamy kriostripping niewydolnych żył powierzchniowych przy wykorzystaniu zjawiska krioadhezji (przyklejenie się wilgotnej tkanki do zamrożonego metalu)

Zalety kriochirurgii:

Kriochirurgia to metoda niszczenia patologicznej tkanki "in situ" poprzez jej zamrożenie, bez naruszania jej ciągłości
W większości przypadków nie wymaga znieczulenia,
Po zamrożeniu zniszczone tkanki ulegają samoistnej demarkacji bez potrzeby ich usuwania. Tkanka ulega prawidłowej odbudowie bez jej ubytków czy zwłókniałych blizn.
Jest metodą bezpieczną, praktycznie bez powikłań; obszar tkanki zdrowej (niezamrożony) jest chroniony wałem leukocytarnym, który zapobiega zakażeniom.
Zabieg jest bezkrwawy.
Jest to jedyna metoda niekoloidogenna; małe obszary goją się bezbliznowo, na większych, blizna jest elastyczna, bezkolagenowa; dobre wyniki kosmetyczne i czynnościowe, trudne do osiągnięcia innymi metodami,
Zamrażanie może być powtarzane wielokrotnie lub planowane wieloetapowo - nie jest błędem niedomrozić - jest błędem - przemrozić.

Metoda jest akceptowana przez pacjentów w różnym wieku, większość pacjentów leczona jest ambulatoryjnie.

Zalety aparatu AK-1 v.3

Uniwersalny:

możliwość stosowania krioaplikatorów o dowolnych kształtach, dla każdej specjalności medycznej; krioaplikatory niestandartowe wykonywane są na życzenie klienta. Z jednego aparatu mogą korzystać lekarze różnych specjalności równoczenie (np. chirurg naczyniowy i ginekolog czy dermatolog i laryngolog).

Efektywny:

konstrukcja koncówki krioaplikatora i użyte materiały zapewniają optymalne wykorzystanie właściwości czynnika chłodzącego.

Wygodny w użyciu:

urządzenie jest gotowe do pracy w ciągu kilku sekund. Po naciśnięciu pedału koncówka krioaplikatora osiąga minimalną temperaturę w ciągu kilku sekund. Zwolnienie pedału powoduje powrót do temperatury powyżej 0°C w 1 do 3 sekund. Czynnik chłodzący (podtlenek azotu) jest powszechnie stosowanym gazem i jako gaz anastezjologiczny jest rozprowadzany przez CEFARM i wytwórców gazów techniczy (BOC GAZY) Konstrukcja krioaplikatorów umożliwia ich dowolną sterylizację oraz szybką wymianę podczas zabiegu.

Bezpieczny:

urządzenie AK-1 jest urządzeniem nieelektrycznym, sterowanie pracą odbywa się w układzie pneumatycznym. Strefa mrożąca krioaplikatora jest oznaczona przez pokrycie jej 24-karatowym, twardym złotem. Pozostała jego część aż po rękojeść jest ciepła, bezpieczna dla tkanki i umożliwiająca operowanie wewnątrz jam ciała. Aparat posiada atest Centralnego Ośrodka Techniki Medycznej (C.O.T.M.)

Ekonomiczny:

niski koszt urządzenia, niski koszt eksploatacji, krótki czas zabiegu decydują o tym, że metoda kriochirurgiczna wykorzystująca podtlenek azotu jest najbardziej ekonomiczną metodą zabiegową z dotychczas stosowanych. Butla o pojemności 10 litrów wystarcza na 3 do 5 godzin ciągłej pracy (w zależności od specjalności medycznej). Nie ma konieczności kumulacji terminów zabiegów powiązanych z zakupem czynnika chłodzącego

Dane techniczne aparatu AK-1 v.3:

Aparat nieelektryczny

Czynnik chłodniczy: Podtlenek azotu w stalowych butlach ciśnieniowych (8 kg netto)

Ciśnienie robocze: 3.4 - 4.6 MPa

Ciężar aparatu:
- bez butli z podtlenkiem azotu: 21 kg
- z pełną butlą: 46 kg

Wymiary aparatu w mm:
- wysokość: 1100
- szerokość: 280
- głębokość: 250

Sonda natryskowa

Specjalnej konstrukcji, unikatowa w skali światowej kriosonda natryskowa (pat. nr P 324380) jest zasilana gazem anestezjologicznym, tj. podtlenkiem azotu (N2O). Typ natryskowy (otwarty) oznacza, że z końcówki sondy, bezpośrednio na tkankę podawany jest delikatny strumień ciekłego podtlenku azotu.
Mrożenie przy użyciu kriosondy natryskowej w wykonaniu do zastosowań w dermatologii. Kriosonda w tym wykonaniu charakteryzuje się krótką końcówką wylotową i ergonomicznym uchwytem w kształcie długopisu. Umożliwia to przeprowadzanie zarówno zabiegów wymagających dużej precyzji i zabiegów, w których konieczne jest zamrożenie dużej masy i/lub dużej powierzchni. Dodatkowo kriosondy wyposażone są w ograniczniki pola mrożenia o różnych średnicach, które ograniczają obszar działania cieczy podtlenkowej.

W kriochirurgii ciekły podtlenek azotu (N2O) stosowany był bardzo rzadko ze względu na konieczność używania nietypowych butli syfonowych oraz innych problemów związanych z zasilaniem, odgrzewaniem, itp. Opracowany przez firmę METRUM sposób wytwarzania mieszaniny ciekło-gazowej N2O omija powyższe niedogodności, a jednocześnie umożliwia płynną regulację mocy chłodniczej. Oznacza to, że jedną kriosondą, bez potrzeby wymiany końcówek oraz stosowania ograniczników pola mrożenia, mogą Państwo (pokrętłem na płycie czołowej aparatu) zmieniać płynnie jej moc, to znaczy mrozić od kilku mm3 do kilkudziesięciu cm3!.Wydaje się to nieprawdopodobne, ale jeszcze bardziej niewiarygodne wydaje się fakt, że ciekły podtlenek azotu (N2O) działa na tkankę najbardziej agresywnie ze wszystkich dotychczas znanych sposobów kriodestrukcji. Trudno jest lekarzom wytłumaczyć fenomen dużej agresywności cieczy N2O, gdyż większość z Państwa kojarzy zjawisko zamrażania jedynie z temperaturą. Było to słuszne w przypadku krioaplikatorów kontaktowych, chociaż i w tym sposobie mrożenia bardzo dużą rolę odgrywa technika wykonywania zabiegu.

Kriosonda natryskowa zasilana ciekłym N2O ma znacznie większe możliwości mrożenia od kontaktowych ze względu na:

  • zwilżanie (oblepianie) tkanki, czyli możliwość bezpośredniego i intensywnego kontaktu cieczy N2O z tkanką

W przypadku ciekłego azotu (LN2) bezpośredni kontakt z tkanką jest niemożliwy, gdyż ciekły azot (LN2) odparowując sam izoluje się i tworzy barierę z gazowego azotu (GN2), dlatego też strumień musi być silniejszy w celu intensywnego, mechanicznego omywania tkanki.

  • bardzo małe napięcie powierzchniowe cieczy N2O

Pozwala to na penetrację porów tkanki i mikropęknięć powstających w trakcie zamrażania tworząc dużą powierzchnię wymiany ciepła

Podtlenek azotu (N2O) mimo, że ma tylko -89°C może odbierać ciepło od tkanki niezwykle intensywnie. Przewaga w szybkości i intensywności zamrażania jest widoczna oczywiście do pewnego momentu, to znaczy dotyczy zmian nie większych niż 20÷30 cm3 i głębokości około 2,5 cm (przy kriosondach wkłuwanych należy dodać głębokość wkłucia).

Mrożenie przy użyciu kriosondy natryskowej w wykonaniu do zastosowań w Proktologii lub w Ginekologii. Kriosonda w tym wykonaniu charakteryzuje się długą końcówką wylotową umożliwiającą przeprowadzanie zabiegów kriochirurgicznych wewnątrz jam ciała. Końcówka wylotowa nie ochładza się, nie występują przypadkowe zamrożenia, przez co przeprowadzanie tego typu zabiegów jest bezpieczne.

Aparat AK-1 biorąc pod uwagę bezkonkurencyjne zalety systemu N2O oraz najnowsze technologie, jest nie tylko idealnym aparatem kriochirurgicznym dla gabinetów prywatnych, ale również pełnowartościowym aparatem dla przychodni, szpitali i klinik, szczególnie tam, gdzie będzie użytkowany w różnych specjalnościach, dając możliwości zastosowania, które są nieosiągalne w innych systemach.

Copyright ©1997-2014 Apparatus